European Games: Updated Results, Notes and Livestream

By United World Wrestling Press

LIVESTREAM: https://unitedworldwrestling.org/event/1st-european-games

BRACKETS: http://www.baku2015.com/wrestling/index.html

59kg -- Greco-Roman

GOLD: No.19 Stepan MARYANYAN (RUS) df. Solslan DAUROV (BLR), 3-0
BRONZE: No.13 Elman MUKHTAROV (AZE) df. Roman AMOYAN (ARM) by TF, 9-1
BRONZE: Tarik BELMADANI (FRA) df. No.9 Victor CIOBANU (MDA), 7-1 

1/2 Finals: No.19 Stepan MARYANYAN (RUS) df. No.13 Elman MUKHTAROV (AZE) by TF, 11-3 
1/2 Finals: Solslan DAUROV (BLR) df. No.9 Victor CIOBANU (MDA), 2-1

Repechage: Tarik BELMADANI (FRA) df. Dmytro KOSENOK (UKR) by TF, 8-0
Repechage: Roman AMOYAN (ARM) v. Tobias FONNESBEK (DEN), 2-0
Repechage: Tarik BELMADANI (FRA) df. Deniz MENEKSE (GER), 6-0 

1/4 Finals: No.13 Elman MUKHTAROV (AZE) df. No.5 Stig Andre BERGE (NOR), 7-6
1/4 Finals: No.19 Stepan MARYANYAN (RUS) df. Roman AMOYAN (ARM) by TF, 9-0 
1/4 Finals: No.9 Victor CIOBANU (MDA) df. Virgil MUNTEANU (ROU), 3-1
1/4 Finals: Solslan DAUROV (BLR) df. Deniz MENEKSE (GER) by TF, 9-0

1/8 Finals: No.13 Elman MUKHTAROV (AZE) df. Gixo MELADZE (GEO), 5-3
1/8 Finals: No.5 Stig Andre BERGE (NOR) df. Daniel KOCAR (SLO) by TF, 8-0
1/8 Finals: Roman AMOYAN (ARM) df. Joao CARVALHO (POR), 6-0
1/8 Finals: No.19 Stepan MARYANYAN (RUS) df. Tobias FONNESBEK (DEN)  by TF, 8-0
1/8 Finals: No.9 Victor CIOBANU (MDA) df. Apostolos MANOUILIDIS (GRE) by TF, 8-0
1/8 Finals: Virgil MUNTEANU (ROU) df. No.16 Fatih UCUNCU (TUR), 3-1
1/8 Finals: Deniz MENEKSE (GER) df. Jani HAAPAMAKI (FIN) by TF, 9-0
1/8 Finals:  Solslan DAUROV (BLR) df. Tarik BELMADANI (FRA), 4-2

QUALIFICATION: Apostolos MANOUILIDIS (GRE) df. Arkadiusz GUCIK (POL), 6-1 
QUALIFICATION: No.9 Victor CIOBANU (MDA) df. Andrey TSARYUK (ISR) by TF, 8-0 
QUALIFICATION: No.16 Fatih UCUNCU (TUR) df. No.20 Ivan LIZATOVIC (CRO) by TF, 9-0
QUALIFICATION: Virgil MUNTEANU (ROU) df. Songor KNIPLIC (HUN), 1-0
QUALIFICATION: Jani HAAPAMAKI (FIN) df. Kristian FRIS (SRB), 9-8
QUALIFICATION: Deniz MENEKSE (GER) df. Michal NOVAK (CZE) by FALL
QUALIFICATION: Solslan DAUROV (BLR) df. Dmytro KOSENOK (UKR) by TF, 8-0 
QUALIFICATION: Tarik BELMADANI (FRA) df. No.6 Aleksandar KOSTADINOV (BUL) by TF, 8-0

71kg -- Greco-Roman

GOLD: No.1 Rasul CHUNAYEV (AZE) v. No.7 Balint KORPASI (HUN), 4-2
BRONZE: Svilen KOSTADINOV (BUL) df. No.7 @ 66 Dominik ETLINGER (CRO) by TF, 8-0
BRONZE:  Frank STAEBLER (GER) df. Mindia TSULUKIDZE (GEO), 6-4

1/2 Finals: No.1 Rasul CHUNAYEV (AZE) df. Svilen KOSTADINOV (BUL) by TF, 10-0
1/2 Finals: No.7 Balint KORPASI (HUN) df. Mindia TSULUKIDZE (GEO), 7-3

Repechage: No.7 @ 66 Dominik ETLINGER (CRO) df. No.12 Daniel CATARAGA (MDA), 6-2
Repechage: Frank STAEBLER (GER) df. No.17 Zackarias TALLROTH (SWE) by TF, 10-1

1/4 Finals: No.1 Rasul CHUNAYEV (AZE) df. No.7 @ 66 Dominik ETLINGER (CRO), 4-0
1/4 Finals: Svilen KOSTADINOV (BUL) df. Mykola SAVCHENKO (UKR), 2-1
1/4 Finals: Mindia TSULUKIDZE (GEO) df. No.6 Yuri DENISOV (RUS), 6-4
1/4 Finals: No.7 Balint KORPASI (HUN) df. Frank STAEBLER (GER), 4-3

1/8 Finals: No.1 Rasul CHUNAYEV (AZE) v. No.12 Daniel CATARAGA (MDA) via criteria, 6-6
1/8 Finals: No.7 @ 66 Dominik ETLINGER (CRO) df. Zurab BEKAURI (POR) by DQ 
1/8 Finals: Svilen KOSTADINOV (BUL) df. Tomas SOBECKY (CZE) by TF, 9-0
1/8 Finals: Mykola SAVCHENKO (UKR) df. Daniel RUTKOWSKI (POL) by TF, 8-0 
1/8 Finals: No.6 Yuri DENISOV (RUS) df. Mate NEMES (SRB), 6-1
1/8 Finals: Mindia TSULUKIDZE (GEO) df. Petter KARLSEN (NOR), 7-3
1/8 Finals: No.7 Balint KORPASI (HUN) v. No.17 Zackarias TALLROTH (SWE) by TF, 8-0
1/8 Finals: Frank STAEBLER (GER) df. Pavel LIAKH (BLR) by TF, 8-0
 
QUALIFICATION: No.17 Zackarias TALLROTH (SWE) df. Tomi HINOVEANU (ROU), 4-0
QUALIFICATION: Pavel LIAKH (BLR) df. No.4 Yunus OZEL (TUR) by TF, 13-2
QUALIFICATION: Frank STAEBLER (GER) df. Vojtech JAKUS (SLO), 4-0

80kg -- Greco-Roman

GOLD: No.2 Evgeni SALEEV (RUS) df. No.1 Rafik HUSEYNOV (AZE), 2-0
BRONZE: No.9 Daniel ALEKSANDROV (BUL) df. No.4 Selcuk CEBI (TUR), 3-2 
BRONZE: No.18 Viktor SASUNOVSKI (BLR) df. Oleksandr SHYSHMAN (UKR), 6-0

1/2 Finals: No.1 Rafik HUSEYNOV (AZE) df. No.4 Selcuk CEBI (TUR) by TF, 9-0
1/2 Finals: No.2 Evgeni SALEEV (RUS) df. No.18 Viktor SASUNOVSKI (BLR) by TF, 12-4

Repechage: No.9 Daniel ALEKSANDROV (BUL) df. Micahel WAGNER (AUT) by TF, 8-0
Repechage: Oleksandr SHYSHMAN (UKR) df. Julius MATUZEVICIUS (LTU), 9-8 


1/4 Finals: No.1 Rafik HUSEYNOV (AZE) df. No.9 Daniel ALEKSANDROV (BUL) by TF, 10-0
1/4 Finals: No.4 Selcuk CEBI (TUR) df. Alexander JERSGREN (SWE), 4-0
1/4 Finals: No.2 Evgeni SALEEV (RUS) df. Julius MATUZEVICIUS (LTU) by TF, 9-0 
1/4 Finals: No.18 Viktor SASUNOVSKI (BLR) v. Florian NEUMAIER (GER), 4-3

1/8 Finals: No.1 Rafik HUSEYNOV (AZE) df. Micahel WAGNER (AUT) by TF, 11-0
1/8 Finals: No.9 Daniel ALEKSANDROV (BUL) df. No.15 Bozo STARCEVIC (CRO), 7-3
1/8 Finals: Alexander JERSGREN (SWE) df. Peter BALO (SRB), 2-0
1/8 Finals: No.4 Selcuk CEBI (TUR) df. Ceslav BESTENIS (LAT) by TF, 8-0
1/8 Finals: Julius MATUZEVICIUS (LTU) df. No.19 Nikolaos VARKAS (GRE) by criteria, 1-1
1/8 Finals: No.2 Evgeni SALEEV (RUS) v. Oleksandr SHYSHMAN (UKR), 6-1
1/8 Finals: No.18 Viktor SASUNOVSKI (BLR) df. No.7 Lasha GOBADZE (GEO) by TF, 9-0
1/8 Finals: Florian NEUMAIER (GER) df. Igor BESLEAGA (MDA), 4-0

QUALIFICATION: No.7 Lasha GOBADZE (GEO) df. Jonas BOSSERT (SWE), 3-2 
QUALIFICATION: Florian NEUMAIER (GER) df. Zoltan KERI (HUN), 1-0
QUALIFICATION: Igor BESLEAGA (MDA) df. Pavel POWADA (CZE), 7-4 

98kg -- Greco-Roman

GOLD: No.14 Islam MAGOMEDOV (RUS) df. Dimitriy TIMCHENKO (UKR), 6-0 
BRONZE: [email protected] 85. Melonin NOUMONVI (FRA) df. No.19 Timofej DEYNICHENKO (BLR), 2-0
BRONZE: No.2 Cenk ILDEM (TUR) df. Orkhan NURIYEV (AZE), 3-0

1/2 Finals: Dimitriy TIMCHENKO (UKR) df. No.19 Timofej DEYNICHENKO (BLR) via criteria, 5-5
1/2 Finals: No.14 Islam MAGOMEDOV (RUS) df. No.2 Cenk ILDEM (TUR), 6-2

Repechage: No.16 Ardo ARUSAAR (EST) df. No.3 Oliver HASSLER (GER), 3-1
Repechage: [email protected] 85. Melonin NOUMONVI (FRA) df. Laokratis KESIDIS (GRE), 3-0
Repechage: Orkhan NURIYEV (AZE) df. No.16 Ardo ARUSAAR (EST), 2-0 

1/4 Finals: Dimitriy TIMCHENKO (UKR) df. [email protected] 85. Melonin NOUMONVI (FRA), 5-0
1/4 Finals: No.19 Timofej DEYNICHENKO (BLR) df. Adam VARGA (HUN), 6-1
1/4 Finals: No.2 Cenk ILDEM (TUR) df. No.8 Daigoro TIMONCINI (ITA), 2-0 
1/4 Finals: No.14 Islam MAGOMEDOV (RUS) df. Orkhan NURIYEV (AZE), 3-1

1/8 Finals: Dimitriy TIMCHENKO (UKR) df. Laokratis KESIDIS (GRE), 5-0
1/8 Finals: [email protected] 85. Melonin NOUMONVI (FRA) df. Damniel GASTL (AUT), 4-0 
1/8 Finals: Adam VARGA (HUN) df. Igors KOSTINS (LAT) by TF, 8-0 
1/8 Finals: No.19 Timofej DEYNICHENKO (BLR)  df. No.6 Alin ALEXUC-CIURARIU (ROU) by FALL 
1/8 Finals: No.8 Daigoro TIMONCINI (ITA) df. Mikheil KAJAIA (GEO), 4-0
1/8 Finals: No.2 Cenk ILDEM (TUR) df. No.18 Tuomas LAHTI (FIN), 5-4
1/8 Finals: Orkhan NURIYEV (AZE) df. Vilius LAURINAITIS (LTU) by TF, 9-1 
1/8 Finals: No.14 Islam MAGOMEDOV (RUS) df. No.16 Ardo ARUSAAR (EST), 3-0

QUALIFICATION: No.18 Tuomas LAHTI (FIN) df. Lukasz KONERA (POL), 5-1
QUALIFICATION: No.2 Cenk ILDEM (TUR) df. Robert AVANESYAN (ISR), 2-0
QUALIFICATION: Vilius LAURINAITIS (LTU) df. [email protected] 125 Felix BALDAUF (NOR), by FALL
QUALIFICATION: Orkhan NURIYEV (AZE) df. Theodoros TOUNOUSIDIS (SWE), 4-1
QUALIFICATION: No.14 Islam MAGOMEDOV (RUS) df. No.3 Oliver HASSLER (GER), 6-0 
QUALIFICATION: No.16 Ardo ARUSAAR (EST) df. No.12 Vladislav METODIEV (BUL), 5-0